Menu rozwijane dostarczyły profilki

2017/04/21

Fundacja księżnej Grace

W czasie swojego życia księżna Grace zobowiązała się do pomocy wschodzącym artystom w realizacji ich drogi do kariery. Po jej śmierci w 1982 roku książę Rainier III zmobilizował grupę osób, która założyła Fundację imienia księżnej w USA. Taka fundacja działająca już w Monako została założona przez samą księżną, która uważała, że "powinna działać szybciej niż Czerwony Krzyż", 
Od samego początku istnienia fundacja miała to szczęście, że wspierali ją nie tylko członkowie rodziny książęcej, ale przyjaciele księżnej Grace: Frank Sinatra, Gant Gaither, John Johnson, William Rogers, czy Lynn Wyatt. Rada fundacji zarejestrowała ją jako niedochodową organizację charytatywną. Pomimo tego, że jest całkowicie niezależna, to współpracuje z Monakijską Fundacją Grace, której aktualnie przewodniczy księżna Caroline.


W 1984 po zakończeniu wstępnej fazy zbiórki finansowej przyznano dotacje finansowe w formie stypendiów i staży artystom, którzy są związani ze szkołami tańca lub dyscyplin teatralnych. Stypendia filmowe stały się integralną częścią programu Princess Grace Awards. Doradztwo artystyczne złożone z najwybitniejszych przedstawicieli danych dziedzin jest powołane do wyboru najbardziej utalentowanych kandydatów do zdobycia tej nagrody. W ciągu ostatnich 35 lat fundacja nagrodziła blisko 800 artystów teatru, tańca i filmu w całym kraju. Ponadto, poszerzyła program dotacji o przyznawanie stypendiów w kategoriach choreografii w tańcu i teatrze. W 2003 roku utworzono Nagrody Specjalne, które mają zapewnić dotacje konkretnych projektów. Dodatkowo fundacja współpracuje z innymi organizacjami. Zdobywcy nagrody, którzy wykazali się niezmienną doskonałością w teatrze, filmie, czy tańcu, oprócz nagrody pieniężnej dostali też brązową statuetkę księżnej Grace, wykonaną przez holenderskiego artystę Keesa Verkade'a. Do tej pory, tą pożądaną nagrodę otrzymało 62 artystów.W 2005 roku Rada Fundacji zainaugurowała Nagrodę Księcia Rainiera, ponieważ to dzięki niemu ta fundacja powstała. Otrzymują ją wybitni artyści, którzy odnieśli znaczące sukcesy zawodowe, ale wnieśli też znaczne wkłady humanitarne w swoje dziedziny. Ten zaszczyt otrzymali: Mikhail Baryshnikov (2005), Twyla Tharp (2006), George Lucas (2007), Glenn Close (2008), Mandy Patinkin (2009), Denzel i Pauletta Washington (2010), Julie Andrews (2011), Lynn Wyatt (2012) Cicely Tyson (2013) Dick Van Dyke (2014), Robert Redford i Sibylle Szaggars Redford (2015) i Queen Latifah (2016).
Obecnie przewodniczącym Fundacji księżnej Grace jest John F. Lehmann, a jego zastępcą -książę Albert. Co roku w październiku odbywa się gala nagród fundacji, w której uczestniczy para książęca: Albert i Charlene.

4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się suknia Charlene z ostatniego zdjęcia. Czyj to projekt?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy są gdzieś zdjęcia z chrztu Caroline, Alberta i Stephanie (najlepiej w kolorze)na których widać Grace? Podaj link

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.google.pl/search?q=princess+stephanie+of+monaco+christening&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiS0Pf4ncfTAhXKiiwKHU7ZBMkQ_AUIBigB&biw=1920&bih=974#imgrc=9wFA0jcCpqsneM: (Caroline)

   https://www.google.pl/search?q=princess+stephanie+of+monaco+christening&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiS0Pf4ncfTAhXKiiwKHU7ZBMkQ_AUIBigB&biw=1920&bih=974#tbm=isch&q=caroline%5C+de+monaco+baptism&imgrc=niKr1K38edPg2M: (Caroline)

   http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/the-prince-rainier-iii-of-monaco-holding-in-its-arms-his-news-photo/56213685 (Albert)

   Reszta zdjęć jest czarno-biała.

   Usuń